Podczas zmiany godzin do przepracowania możemy natrafić na kilka problemów:
Kiedy poinformowanie o zmianie godzin pracy jest SKUTECZNE:

 1. Kiedy zmiana i z jakim wyprzedzeniem może wystąpić? Otóż w każdym regulaminie pracy jest taki zapis. Warto się z min zapoznać. Jeżeli w regulaminie pracy jest zapis o 3 dniowym wyprzedzeniu to w każdym przypadku możesz odmówić zamiany jeśli okres ten jest krótszy. Nie możesz ponieść żadnych konsekwencji.
 2. Kiedy można mówić o skutecznym (wymóg konieczny) poinformowaniu Pracownika o zmianie godzin pracy:
  - Po pierwsze jak w pkt. 1.
  - Po dugie jeżeli Pracodawca wymaga abyś sprawdzał/a zmiany w internecie musi wyposażyć Cię w internet oraz urządzenie do jego obsługi, wszystko służbowe.
  - Po trzecie może Cię poinformować wywieszając taką informację w ogólno dostepnym miejscu. Masz obowiązek sprawdzać np. tablicę ogłoszeń będąc służbowo w pracy.
  - Po czwarte może Cię poinformować za pomocą telefonu, ale tylko służbowego.
  - Po piąte może wykorzystać inny, własny system powiadomienia np. za pomocą "gadającego autobusu" lub radia.

Wszystko powyższe musi się odbyć w czasie Twojej faktycznie świadczonej pracy.
Jeżeli pracujesz do 12:00 to przekazanie przez Pracodawcę informacji o 12:01 jest NIESKUTECZNE !!!

Inne problemy ze zmianami godzin pracy:

 1. Masz przydzieloną pracę w grafiku między 04:00 a 11:59. Po przyjściu do pracy na 04:00 okazuje się, że Pracodawca "zamienił" Ci godzinę rozpoczęcia pracy na 09:00 (NIESKUTECZNIE). Może tak zrobić. Ale... Pomimo zmiany i tak MUSI Ci wypłacić w wynagrodzeniu tak jakbyś zaczynał/a pracę o godzinie 04:00. Ty byłeś/as w pracy zgodnie z grafikiem z gotowością do rozpoczęcia pracy a Pracodawca poprostu w inny sposób rozporządził Twoim czasem. Ma do tego prawo.

 2. Masz przydzieloną pracę w grafiku między 04:00 a 11:59. Po przyjściu do pracy na 04:00 okazuje się, że Pracodawca "zamienił" Ci godzinę zakończenia pracy na 13:00. Ma do tego prawo a Ty musisz pozostać w pracy. Dostaniesz nadgodziny.

 3. Jeżeli w jakimś dniu zgodzisz się na skrócenie swoich godzin pracy poniżej grafika to pamiętaj, iż niedopracowane tego dnia godziny będą miały wpływ na Twoje wynagrodzenie nie tylko w zakresie zwykłych godzin. Dodatkowo pochłonięte zostaną Twoje już przepracowane NADGODZINY 100% (średniotygodnoiowe).