Porady:

 1. Zapisuj wszystko co uważasz za ważne na karcie drogowej:
  - Zapisuj np. że pierwsze drzwi wydają zbyt głośny dźwięk podczas zamykania, co potencjalnie może uszkodzić Ci słuch.
  - Zapisuj np. że fotel jest przekrzywiony lub nie pompuje się.
  - Zapisuj np. że aklomat głośno piszczy kilkadziesiąt razy na minutę,
  - Zapisuj np. że pojazd głośno piszczy ostrzegając o uszkodzeniu czy awarii, kilkadziesiąt lub kilkaset razy na godzinę (szczególnie dotyczy Elektryków),

  !!! - Nie zapomnij dopisać takiej frazy "- czynnik szkodliwy" jest to bardzo ważne - !!!
  Być może po latach, przez rodzaj wykonywanej pracy okaże się, że podupadłeś/aś na zdrowiu i przydałoby się parę groszy na leczenie. W tym przypadku będziesz miał/a podstawy do żądania odszkodowania lub zadośćuczynienia od Pracodawcy. Trzeba będzie udowodnić lub uprawdopodobnić, że Pracodawca pomimo informacji od Ciebie nie naprawił uszkodzeń, w związku z tym wina leży po jego stronie. Bez dowodów winy Pracodawcy przegrasz w Sądzie, a tak niech się sam tłumaczy.

 2. Rób zdjęcia kart drogowych. W razie zwady mogą one nagle ulec "zniszczeniu" tylko po to abyś nie mógł/a dochodzić swoich praw. Obecnie smartfony mają wystarczającą pojemność aby zrobić zdjęcia wszystkich kart drogowych. Raz w roku przeżuć zdjęcia na komputer - dla bezpieczeństwa.

 3. Zachowaj oryginały lub rób zdjęcia wszelkich wezwań na piśmie do stawiennictwa w biurze, zanim Ci je odbiorą. Przyda się na później.

 4. Wszystkie pisma, skargi i pozwy najlepiej składać comiesięcznie. Troszkę upierdliwie lecz jeśli Pracodawca, PIP i Sąd będą musiały się zajmować wielotysięczną ilością pism to zrobią z tym porządek. I zaczną Nas traktować podmiotowo !!! A o to przecież chodzi. Przełoży się to również bezpośrednio, w perspektywie czasu, na wysokość wynagrodzeń gdyż będziemy partnerami do rozmów a nie przeciwnikami.

 5. Na wszystkie pisma musisz mieć potwierdzenie dostarczenia/otrzymania.

 6. Niedopłata wynagrodzenia.
  Skutki nawet niedużych niedopłat wynagrodzeń są dość dokuczliwe. Niestety mało widoczne w życiu codziennym.
  Niewielka stała miesięczna niedopłata w wysokości 100 zł skutkuje:
  1. Niedopłatą do wynagrodzenia          - 100 zł,
  2. Niedopłatą za zwolnienie lekarskie     - 80 zł,
  3. Niedopłatą do urlopów                      - 100 zł,
  4. Niedopłatą do emerytury                   - na razie nieokreśliłem lecz jest to znacząca kwota pomniejszonej emerytury miesięcznie. A jak wiadomo na emeryturze każda złotówka jest ważna.
  Wszystkie te niedopłaty kumulują się wzajemnie w skali miesiąca, roku i całego życia przynosząc Ci długoterminowe straty finansowe. Warto więc się tym zainteresować zawczasu i zminimalizować ewentualne negatywne skutki. Masz do tego prawo! !!!